Historisch onderzoeker Arie Nelemans opent expositie "Rondom de Psalmen" in Present

DORDRECHT - Historisch onderzoeker Arie Nelemans opende zaterdagmorgen in boekhandel Present aan de Voorstraat de expositie: "Rondom de Psalmen". Eigenaar Ad Kasius van Present geeft de komende ruimte aan deze tentoonstelling in het kader, dat de Statenberijming uit 1773 op 19 juli 2023 250 jaar oud zal zijn.
Nelemans publiceerde er als eerste over dat de meeste 1773 psalmen in deze Statenberijming van de Dordtenaar Johannes Eusebius Voet zijn.
Hij noemde dat bij de opening van historisch belang:
Zo is Dordrecht niet alleen de stad waar op last van de Staten-Generaal (landelijke regering) in 1618-1619 de Nationale Synode is gehouden, en de Bijbel in het Nederlands werd vertaald, Ruim 150 jaar later (in 1773) gaf diezelfde Staten-Generaal opdracht voor een nieuwe psalmberijming. Dordtenaar Johannes Eusebius Voet had met 86 psalmen en gezangen het grootste aandeel in de beruiming 1773.
Nelemans wees erop, dat In Dordrecht nog iedere zondag enkele duizenden mensen deze 1773 psalmen zingen. In ons land zullen dat een paar honderdduizend mensen zijn die elke zondag de 1773 psalmen zingen, zo becijferde hij.
De mensen voelen zich vooral thuis in de kring van lezers van het Reformatorisch Dagblad (RD). Dat zal in 2023 aandacht besteden aan 1773-2023. Eind juni is er ook een grote bijeenkomst met samenzang in de Grote Kerk van Dordrecht.
In de kleine, maar zeer gevarieerde tentoonstelling liggen enkele originele psalmboeken uit 1774 en 1776, alsmede een oud psalmboek van Petrus Datheen. Daarnaast is er een scala aan psalmboekjes en boeken, zowel uit de berijming van 1773, ofwel de Statenberijming, maar ook de berijming van Datheen, Ook nieuwe psalmberijmingen zijn in te zien.
Nelemans hoopt dat na een inspiratiebijeenkomst op 13 oktober in de Augustijnenkerk steeds meer mensen belangstelling krijgen voor het psalmen.