Museum 40-45 heropent zaterdag 30 april om tien uur de deuren voor het publiek van alle leeftijden

07 april 2022 door de redactie
Museum 40-45 heropent zaterdag 30 april om tien uur de deuren voor het publiek van alle leeftijden
Museum 40-45 (foto 2019)_

DORDRECHT - Het museum 40-45 aan de Nieuwe Haven in Dordrecht heropent op zaterdag 30 april om tien uur de deuren voor het publiek. De officiële opening is een dag eerder.  

Het museum is ingrijpend aangepast aan de eisen van deze tijd om een zo een nog  breder  publiek van alle leeftijden te kunnen aanspreken. 

Voorzitter Ed Vermeulen geeft met enthousiasme leiding aan het vernieuwde museum en kan rekenen op de steun van dertig vrijwilligers.

Bernhard

In juni 1988 werd het museum geopend door Prins Bernhard. Hij werd welkom geheten door de eerste voorzitter, oud-burgemeester Jan H. van Zuuren. 

De man, die de stad van 1974 tot 1985 als eerste burger diende, werd opgevolgd door Theo Berendsen. Ed Vermeulen is pas de derde voorzitter in het bijna 34 jaar bestaande museum vol herinneringen aan de Nieuwe Haven.

De website zal de komende dagen met het oog op de heropening verder worden vernieuwd. 

1940-1945

Op de website van het museum staat nog kort de (oorlogs) historie 1940-1945:

De positie van de stad Dordrecht in mei 1940 was uniek en strategisch van groot belang, mede door zijn ligging en de zeer belangrijke spoor- en verkeerbruggen bij Moerdijk en Zwijndrecht. Dit zowel tijdens de Duitse inval, als gedurende de Duitse bezetting. Door de naderende bevrijding van het zuiden van het land eind 1944 en de Geallieerde opmars, bleef de positie van Dordrecht als frontstad van groot strategisch belang.

Museum 1940 - 1945 Dordrecht

Dit was onder meer een aanleiding tot de oprichting van het Museum 1940 - 1945. Het doel was een museum in te richten dat de herinnering aan de jaren 1939 tot en met 1945 levendig zou houden en de les, die daaruit moet worden getrokken, door te geven aan de huidige en toekomstige generaties. De basis van de museumcollectie wordt gevormd door de collectie van de heer K.P. Makkelie. Na de opening van het museum, in juni 1988, door Z.K.H. Prins Bernhard, werd de collectie alleen nog maar verder uitgebreid.

Koers

Voorzitter Ed Vermeulen schreef nog over de nieuwe koers van het museum 40-45:

In de afgelopen maanden is samen met onze vrijwilligers hard gewerkt aan het herinrichten van ons museum. Er is een nieuwe tentoonstelling opgezet en hebben de ruimten een opknapbeurt gehad. Zorgvuldig zijn wij samen met onze vrijwilligers en deskundigen door het museum heen gegaan en is beoordeeld wat wel en niet tot de collectie van het museum behoort. Zaken die niet tot de collectie van het museum behoren, bijvoorbeeld om de simpele reden dat die stukken geen betrekking hebben op de periode die door ons museum wordt belicht zijn daarbij afgestoten. Ook daarbij zijn wij uiteraard zeer zorgvuldig te werk gegaan.

Collectie

Wij hebben vastgesteld dat ons museum een prachtige collectie heeft onder meer bestaande uit eigen materiaal, schenkingen en in bruikleen gegeven stukken. In het depot zijn ook unieke stukken gevonden waar wij als museum uitermate trots op zijn. Het gaat dan bijvoorbeeld om complete persoonsbewijzen en bonnen, maar ook om uniformen, een (nog werkende) pers en een uniek stuk uit het oude Postkantoor in Dordrecht. Kortom, wij kunnen niet wachten om al dat moois weer met u te kunnen delen en zo het verhaal van de Tweede Wereldoorlog te (blijven) delen.

Meer over:
Cookies

Deze website gebruikt noodzakelijke cookies voor een correcte werking en analytische cookies (geanonimiseerd) om de statistieken van de website bij te houden. Marketing cookies zijn nodig voor laden van externe content, zoals YouTube-video's of widgets van Sociale Media. Zie ons cookiebeleid voor meer informatie, of om je instellingen later aan te passen.