Oud-kamerlid PvdA Wijnie Jabaaij wordt in Dordrecht geeerd met straatnaam

08 maart 2017 door Hennie van der Zouw
Oud-kamerlid PvdA Wijnie Jabaaij wordt in Dordrecht geeerd met straatnaam

DORDRECHT - De Dordtse politica Wijnie Jabaaij wordt vernoemd in het Leerpark. De nieuwe straat tussen de Jan Ligthartlaan en de Romboutslaan krijgt de naam Wijnie Jabaaijlaan.

Wethouder Piet Sleeking heeft dit besluit van burgemeester en wethouders bekend gemaakt op Internationale Vrouwendag.

Wijnie Jabaaij werd in 1939 in Dordrecht geboren. Zij begon haar loopbaan als leerkracht. Van 1970 tot 1978 was ze voor de PvdA  lid van de gemeenteraad, van 1979 tot 1989 lid van de Tweede Kamer. Jabaaij zette zich vooral on voor de positie van vrouwen en minderheden. Vorig jaar publiceerde  Karin Giphart het boek 'Wijnie, een familiesprookje' over haar in 1995 overleden moeder.

Aandacht
De gemeente Dordrecht geeft in de straatnaamgeving de laatste jaren veel aandacht aan bekende Dordtse inwoners. Zo werden onder meer de schrijfster Top Naeff, de politici Jaap Burger en Bart Verbrugh en de lerares/activiste Charlotte van Praag vernoemd. Op Stadswerven zijn de straten vernoemd naar de bedrijven die daar eerder waren gevestigd.

Wijnie

Wie Wijnie zei, wist altijd dat het over de betrokken stadsburgeres ging, die ook een hart had voor de Antillen.

De landelijke websidie over het parlement geeft de volgende informatie:

W. (Wijnie) Jabaaij - Hoofdinhoud
fW. (Wijnie) Jabaaijvergrootglas Opvallend PvdA-Tweede Kamerlid uit Dordrecht met een laagdrempelige stijl. Onorthodoxe en kleurrijke vrouw, die uit protest tegen de kabinetten-Lubbers regelmatig in rouwkleren in de Kamer verscheen. Ook enigszins provocerend en theatraal optreden schuwde zij niet. Zette zich vooral in voor vrouwenemancipatie en minderheden. Fractiewoordvoerster Antilliaanse zaken, die geliefd was op de Antillen. Bedankte als Kamerlid omdat zij vond dat kiezers recht hadden op gezonde politici. Zij leed aan multiple sclerose. Moeder van de schrijver Ronald Giphart.

PvdA
in de periode 1977-1989: lid Tweede Kamer
voornaam (roepnaam)
Wijberig (Wijnie)
personalia
wijziging in naam en/of titulatuur

    -
    W. Giphart-Jabaaij, tot 1978
    -
    W. Jabaaij, vanaf 1978 (na echtscheiding)


geboorteplaats en -datum
Dordrecht, 13 april 1939

overlijdensplaats en -datum
Dordrecht, 7 juni 1995
partij/stroming
partij(en)
PvdA (Partij van de Arbeid)
hoofdfuncties en beroepen

    -
    onderwijzeres te Dordrecht
    -
    lid gemeenteraad van Dordrecht, van 1 september 1970 tot 5 september 1978
    -
    assistente districtskinderarts te Dordrecht
    -
    lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 september 1977 tot 31 december 1977
    -
    lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 maart 1979 tot 14 september 1989

partijpolitieke functies

    -
    lid partijraad PvdA, van 1975 tot 1977
    -
    voorzitter Rooie Vrouwen in de PvdA, gewest Zuid-Holland
    -
    lid bestuur Rooie Vrouwen in de PvdA, omstreeks december 1982

nevenfuncties

    -
    lid bestuur Gemeentelijk Ziekenhuis te Dordrecht
    -
    lid bestuur kinderdagverblij te Dordrecht
    -
    lid bestuur Theater "De Appel", omstreeks december 1982
    -
    vicevoorzitter Theater "De Appel", omstreeks november 1984 en nog in oktober 1986
    -
    lid subcommissie Nederlandse Antillen en Aruba, omstreeks oktober 1986


afgeleide functies, presidia etc.

    -
    ondervoorzitter vaste commissie voor de betrekkingen met de Nederlandse Antillen (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 30 september 1981 tot 1 december 1982
    -
    ondervoorzitter vaste commissie voor de betrekkingen met de Nederlandse Antillen en Aruba (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 18 september 1986 tot 14 september 1989

opleiding
voortgezet onderwijs

    -
    h.b.s. te Dordrecht


hoger beroepsonderwijs

    -
    Kweekschool voor onderwijzers te Dordrecht

activiteiten
als parlementariër

    -
    Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met Nederlands-Antilliaanse zaken, minderhedenbeleid en ontwikkelingssamenwerking


opvallend stemgedrag

    -
    Behoorde in 1980 tot de twaalf leden van haar fractie die vóór een (verworpen) motie-Jansen (PPR) stemden, waarin om het stilleggen van de kerncentrales in Borssele en Dodewaard werd gevraagd
    -
    Behoorde in 1985 tot de twaalf leden van haar fractie die vóór een (verworpen) motie-Beckers-de Bruijn stemden over het door Nederland afstoten van de bestaande kerntaken

wetenswaardigheden
algemeen

    -
    Luisterde haar spreekbeurten vaak op met poppenspel (met haar pop 'Marie').


uit de privésfeer

    -
    In Dordrecht kwam er een Wijnie Jabaaij Centrum (WJC) voor de opvang van vrouwen die te maken hadden gekregen met huiselijk geweld
    -
    Haar moeder was eigenares van een hoedenzaak
    -
    Haar vader was paardenhandelaar, directeur van een manege en archiefmedewerker in Dordrecht


anekdotes en citaten

    -
    Op haar begrafenis zong haar bevriende VVD-Tweede Kamerlid Erica Terpstra de 'Internationale'. Dat had zij aan Wijnie beloofd.


woonplaats(en)/adres(sen)

    -
    Dordrecht, Achterom 39
    -
    Dordrecht, Hofstraat 3, omstreeks 1979 en nog in 1989
    -
    Dordrecht, Nieuwstraat 50, omstreeks 1989


ridderorden
Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, 22 november 1990
publicaties/bronnen
literatuur/documentatie

    -
    H. Visser, "Wie is Wie in de Tweede Kamer?" (1983)
    -
    T. van Rijckevorsel en H. Enkelaar, "Wie is Wie in de Tweede Kamer?" (1988)
    -
    Roel Leentvaar, "Wijnie (Wijberig) Jabaaij (1939-1995)" op website regionaal archief Dordrecht

familie/gezin
huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd te Dordrecht, 5 juli 1961 (huwelijk ontbonden in 1978)

echtgeno(o)t(e)/partner
R. Giphart, Robert

kinderen
2 kinderen

vader
L.J. Jabaaij, Leendert Jan (Leen)

geboorteplaats en/of -datum
Rotterdam, 24 juli 1903

moeder
H. Hartman, Hendrika (Henny)

geboorteplaats en/of -datum
Dordrecht, 17 februari 1899

broers en zusters
3 zussen

Meer over:
Cookies

Deze website gebruikt noodzakelijke cookies voor een correcte werking en analytische cookies (geanonimiseerd) om de statistieken van de website bij te houden. Marketing cookies zijn nodig voor laden van externe content, zoals YouTube-video's of widgets van Sociale Media. Zie ons cookiebeleid voor meer informatie, of om je instellingen later aan te passen.