KIJK IN DE WIJK: Tussen Wielwijk en Amstelwijck ligt het Hans Petri-kunstlandschap
Dordrecht - Ik ben voor deze rubriek weer eens op weg naar de nieuwbouwwijk Amstelwijck, en dit keer naar het allernieuwste deel: Dordts Buiten. Aan het einde van de Reeweg-Zuid kom je aan de linkerkant van de weg langs een stukje niemandsland waar al heel wat artikelen aan zijn gewijd.
In mei 2024 ging ik er zelf in een speciale column ook even voor zitten om het verwaarloosde Hans Petri-monument op een goedkope manier te repareren. De gemeente had namelijk te weinig geld om het kunstwerk met de spuitende pilaren te herstellen.
Blijkbaar lag er toch nog ergens een potje in een bureaulade, want kort geleden werd tijdens de Open Monumentendag het Hans Petri-kunstlandschap geopend.
Op 15 september plaatste Dordrecht.net een verslag met foto’s van de opening met wethouders Maarten Burggraaf en Tanja de Jonge, en voormalig museumconservator Moniek Peters.
Op weg naar Dordts Buiten kon ik het afgelopen zaterdag toch niet laten om even af te stappen om de geheimzinnige sfeer – een soort Stonehenge met pilaren – te proeven. Maar dan wel zonder al die hoogwaardigheidsbekleders! Ik wilde deel uitmaken van het bijzondere kunstlandschap. Bovendien had ik nooit verwacht dat ik in november, met prachtig weer en zo’n 17 graden, letterlijk én figuurlijk een rondje door het kunstlandschap zou maken.
Geïnspireerd door het tv-programma 'Het perfecte plaatje' kon ik het niet laten om ook wat foto’s in zwart-wit te maken. Omdat ik echt een rondje maakte, kreeg ik ook ‘last’ van tegenlicht, maar juist mede daardoor behield de plek zijn mystieke sfeer.
De tekst gaat onder de foto verder

Al jaren schreven bekende Dordtenaren met afschuw over het vervallen monument van kunstenaar Hans Petri. Nu ik het gezien heb, weet ik zeker dat al deze mensen het heel jammer vinden dat de kunstenaar zelf niet heeft kunnen zien hoe mooi het is geworden.
Helaas had ik de pech dat er op deze zaterdagmiddag geen water aan te pas kwam en bleef het een droge bedoening. Maar jeetje, wat heb ik genoten, want met wat fantasie zie je het water overal zijn weg vinden.
Niet alleen de naburige bewoners van Amstelwijckpark en Dordtse Hout zullen nu trots zijn als zij langs de voormalige fontein rijden; ik raad alle Dordtenaren aan om ook eens een blik te werpen op deze metamorfose.
Omdat er op dit moment nog wat kale plekken te zien zijn, hoop ik dat de plantsoenendienst de eerste bloembollen al heeft gepoot en dat binnenkort wordt begonnen met het opvullen van de nog kale plekken in de borders, zodat we behalve in het voorjaar ook het hele jaar door kunnen genieten van dit prachtige kunstlandschap.
Een groot compliment voor de ontwerpers van dit kunstlandschap is dan ook echt op z’n plaats.
O ja, het artikel krijgt natuurlijk een vervolg, want na deze fotoreportage stond het als een paal boven water dat ik mijn weg naar Dordts Buiten uiteraard vervolgde.
BONUS (samenvatting Wikipedia)
Hieronder vindt u informatie over Hans Petri (1919–1996): zijn leven, werk en betekenis in Dordrecht.
Leven en achtergrond:
Hans Petri, voluit Johannes Philip Laurens Petri, werd geboren op 1 december 1919 in Weerselo en overleed in 1996 in Dordrecht. Hij groeide op in een predikantsgezin en verhuisde jong naar Dordrecht. Na een korte studie biologie in Amsterdam stapte hij over naar de kunstopleiding in Rotterdam. Hoewel hij de academie niet afrondde, vestigde hij zich als zelfstandig kunstenaar. In 1949 trouwde hij met keramiste Greetje Petri-Eijskoot, met wie hij vaak samenwerkte.
Artistieke ontwikkeling en stijl:
Petri begon figuratief, maar evolueerde naar abstracte en omgevingskunst, waarin beeld, landschap, water en ruimte samenkomen. Hij werkte met organische vormen en experimenteerde met moderne materialen zoals spuitbeton. Zijn werk toont een duidelijke afkeer van bureaucratie en conventies.
Belangrijke werken:
* De Levensboom (1952) – oorlogsmonument in Park Merwestein, Dordrecht.
* Jonas in de walvis (1956) – gevelplastiek in Dordrecht.
* Stoeiende jongens (1962).
* Zonder titel (Spirea) (1968).
* Groot omgevingskunstwerk bij het voormalige Refaja Ziekenhuis (1973), in de volksmond “het piemelpark”.
Betekenis voor Dordrecht:
Petri heeft blijvende invloed op het kunstlandschap van Dordrecht. Zijn werken verbinden beeldhouwkunst met omgeving en worden gezien als belangrijk cultureel erfgoed. Zijn omgevingskunst bij het voormalige Refaja-terrein werd in 2025 opnieuw ingericht door de gemeente, wat zijn actuele betekenis onderstreept.
************************
Foto’s: Ferry Visser
FOTOALBUM
In het fotoalbum vindt u nog meer foto’s. Klik op een foto om hem te vergroten. Via de pijlen links en rechts kunt u doorbladeren.
******
Bent u nieuwsgierig naar wat onze ‘Dordrecht.net’ columnisten Bert den Boer en Ferry Visser te vertellen hebben? Klik dan HIER .