Logo Dordrecht.net
Gebruiksvoorwaarden
Acteur Vastert van Aardenne: over zingeving, acteren en dankbaarheid
30 juli 2010

Afbeelding bij nieuwsitem 'Acteur Vastert van Aardenne: over zingeving, acteren en dankbaarheid'

DORDRECHT - Naar aanleiding van de tentoonstelling Het Ware Geloof? gaat Erfgoedcentrum DiEP deze zomer in gesprek met bekende Dordtenaren over hun religieuze roots. Wat roepen woorden als protestant en katholiek op bij de inwoners van deze historische stad? Deze week bezoekt DiEP de tentoonstelling samen met Vastert van Aardenne, bekend van film en toneel. Zo speelde hij onder andere in de tv series Medisch Centrum West en Westenwind. Ook gaf hij in theaterproducties gestalte aan mooie rollen als die van Prins Bernhard en Warenar.

Vastert van Aardenne reageerde direct enthousiast op de vraag of hij in zijn geboortestad de tentoonstelling Het Ware Geloof? wil komen bezoeken. Opmerkelijk, want een hippe Amsterdamse acteur associeer je toch niet meteen met een expositie over religiegeschiedenis. Van Aardenne:”Ha, dank voor het compliment, maar ik zou zeggen; waarom niet? Acteren heeft toch ook te maken met scheppen, het scheppen van een verbeeldingswereld. Eerlijk gezegd denk ik dat heel veel acteurs van daaruit geïnteresseerd zijn in religie, in zingeving.”


Een kus op de ring van de bisschop
De tentoonstelling zet katholieke en protestantse cultuur tegenover elkaar en roept bij bezoekers de vraag op met welke stroming zij zich het meest verwant voelen. Bij een acteur ga je er automatisch vanuit dat hij zich vooral aangetrokken zal voelen tot de beeldtaal van de katholieken. Van Aardenne; “ Ja, de show van het katholicisme spreekt me wel aan. Toch vind ik dat je God niet kunt afbeelden. God is iets onbenoembaars en daar kun je je geen voorstelling van maken. Wat dat betreft ben ik een echte protestant.” Hij vervolgt lachend; ”En sommige gebruiken uit het katholieke geloof spreken me ook niet erg aan. Een kus geven op de ring van de bisschop, daar zie ik niet direct iets in.”


Dankbaarheid en overgave
Hij is niet heel gelovig opgevoed, maar komt welbeschouwd uit een hervormde familie. “Mijn ouders zijn wel in de kerk getrouwd maar deden er verder niet veel aan. Ik was ook lange tijd niet zo met geloof bezig. Toen mijn vrouw en ik tien jaar bij elkaar waren zijn wij toch ook in de kerk getrouwd, bij dominee Ter Linden in de Westerkerk in Amsterdam. Dat zorgde voor enige commotie binnen onze vriendenkring. Vrienden met een katholieke achtergrond vonden het prima, maar vrienden met een protestantse achtergrond gingen vragen stellen. We moesten ons toch wel verantwoorden. Uiteraard was het een bewuste keuze. Voor mij heeft geloof te maken met uiting geven aan een gevoel van dankbaarheid en overgave. Accepteren dat je niet alles in de hand hebt, niet alles zelf kunt bepalen. Die overgave heeft natuurlijk wel een grens. Je blijft wel verantwoordelijk voor je eigen doen en laten.’’


Bijzonder boek
Van Aardenne is artistiek leider van Theatergroep De Kale in Amsterdam waarmee hij vaak toneelteksten uit de 17de eeuw opvoert of komedies die door de Gouden Eeuw zijn geïnspireerd: “Ik leef mijn leven niet volgens de bijbel, maar ik vind het wel een waardevol boek. De taal van de Statenbijbel vormt de grondslag voor het Nederlands dat zich vanaf de 17de eeuw heeft ontwikkeld. Die oude taal spreekt mij enorm aan en ik ben daar als acteur ook veel mee bezig. Ik ben, zoals ook op de tentoonstelling weer blijkt, toch vooral gefascineerd door de kracht van het woord.”


De tentoonstelling Het Ware Geloof? is tot en met 26 september te bezoeken in HETHOF. Meer informatie is te vinden op de site van DiEP: www.erfgoedcentrumDiEP.nl
 


Actueel nieuws
02-09 Ingrijpende renovatie en nieuwbouw Essenhof
02-09 Dordrecht ontmoet Dordrecht in Weizigt NMC
01-09 Oppostiepartijen komen met alternatieve begroting
01-09 Vondsten uit Romeinse tijd in gezondheidspark
01-09 Maak een melodie voor het carillon
01-09
Afbeelding bij nieuwsbericht: 'Wisselbeker voor Dordtse NS-stalling'
01-09 Dordrecht met veiligheid op goede weg
01-09 fotoStudenten bezoeken Gemeenschappelijke Meldcentrale

Studenten Integrale Veiligheidskunde van de Haagse Hogeschool brachten woensdag in het kader van hun opleiding een bezoek aan de GMS ( meldkamer ) aan het Oranjepark te Dordrecht.

Klik hier voor meer informatie met foto's

01-09
Afbeelding bij nieuwsbericht: 'Een leven vol auto’s en avontuur'
01-09
Afbeelding bij nieuwsbericht: 'Wie wint de Vrijwilligersprijs 2010?'
31-08 Ruzie rond recordpoging tussen Dordrecht en Rotterdam
31-08 Openingstoernooi volleybalvereniging Astrea
31-08
Afbeelding bij nieuwsbericht: 'Persoon te water?'
31-08 Museum zoekt vrijwilligers
31-08 SP: Geen los asbestafval storten op Derde Merwedehaven
31-08
Afbeelding bij nieuwsbericht: 'Rivas Zorghulpmiddelen breidt assortiment uit met haarstukken'
31-08 DWO Vrijwilligers Vacaturebank breidt openingstijden uit
30-08
Afbeelding bij nieuwsbericht: 'Hans van Rossum aankomend voorzitter Israëlafdeling Dordrecht'
30-08 Verbouwing oude postkantoor in Sterrenburg
30-08
Afbeelding bij nieuwsbericht: '
30-08 Sterrenburg wil vijftig jarig bestaan in 2016 groots vieren
30-08 Huisarts Ruud Kuiper onderzoekt in Dordrecht zelf hartklachten
30-08
Afbeelding bij nieuwsbericht: 'Splinternieuwe polikliniek in gebruik genomen'
30-08
Afbeelding bij nieuwsbericht: 'Applestore geopend'
30-08
Afbeelding bij nieuwsbericht: 'Laatste buitenfilm van Filmhuis Cinode'
30-08
Afbeelding bij nieuwsbericht: 'CU/SGP vraagt aandacht voor gemeentelijk monument'
30-08 “Oldies” verhuist van Drechtstad FM naar ATOS Radio
30-08 Jubilerende Ouderenbond Dordrecht aan wieg landelijke PCOB
30-08 Opening nieuw wijkcentrum Wielwijk
29-08 In Dordrecht begint mannengroep voor hulp bij seksverslaving
Naar nieuws-archief